Δημοσιεύσεις

Ιστοχώρος για την προετοιμασία των υποψηφίων των πανελληνίων εξετάσεων

Επαναλειτουργία του ιστοχώρου ψηφιακού υλικού “study4french“ για την προετοιμασία των υποψηφίων των πανελληνίων εξετάσεων στο ειδικό μάθημα της Γαλλικής Γλώσσας.

Ο ιστότοπος, αρχικά δημιουργήθηκε από τα Τμήματα Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, αλλά δυστυχώς έχασε μεγάλο μέρος της λειτουργικότητάς του, όταν καταργήθηκε η χρήση Flash από όλους τους browsers, με αποτέλεσμα πολλές ασκήσεις να μην εκτελούνται καθόλου. Ο ιστότοπος, αξιολογήθηκε και βραβεύθηκε στο πλαίσιο της δράσης "Μάθηση 2.0 plus" το 2012 και απέσπασε "ειδική μνεία ενδιαφέροντος".

Σήμερα ο ιστότοπος επαναλειτουργεί με την φροντίδα μελών του Εργαστηρίου, νέες ασκήσεις δημιουργούνται συνεχώς, μετατρέπονται στο πρότυπο HTML5 και  είναι  άμεσα διαθέσιμες.

Έκτοτε έχει δεχθεί άνω των 14000 επισκέψεων.

Ιστότοπος http://www.study4french.gr.

Πρόσφατες αναρτήσεις μας