Προπτυχιακή και Μεταπτυχιακή Εκπαίδευση

Ιστοχώρος για την προετοιμασία των υποψηφίων των πανελληνίων εξετάσεων

Επαναλειτουργία του ιστοχώρου ψηφιακού υλικού “study4french“ για την προετοιμασία των υποψηφίων των πανελληνίων εξετάσεων στο ειδικό μάθημα της Γαλλικής Γλώσσας.

Ο ιστότοπος, αρχικά δημιουργήθηκε από τα Τμήματα Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, αλλά δυστυχώς έχασε μεγάλο μέρος της λειτουργικότητάς του, όταν καταργήθηκε η χρήση Flash από όλους τους browsers, με αποτέλεσμα πολλές ασκήσεις να μην εκτελούνται καθόλου. Ο ιστότοπος, αξιολογήθηκε και βραβεύθηκε στο πλαίσιο της δράσης "Μάθηση 2.0 plus" το 2012 και απέσπασε "ειδική μνεία ενδιαφέροντος".

Σήμερα ο ιστότοπος επαναλειτουργεί με την φροντίδα μελών του Εργαστηρίου, νέες ασκήσεις δημιουργούνται συνεχώς, μετατρέπονται στο πρότυπο HTML5 και  είναι  άμεσα διαθέσιμες.

Έκτοτε έχει δεχθεί άνω των 14000 επισκέψεων.

Ιστότοπος http://www.study4french.gr.

Πρόσφατες αναρτήσεις μας