ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

header-banner6.jpg

ΓΕΝΙΚΑ

Η παρουσία του Εργαστηρίου καθίσταται σήμερα αναγκαία, με δεδομένες τις εξελίξεις στον χώρο των Γλωσσικών Επιστημών. Οι σπουδές Διδακτικής της Γλώσσας και Νέων Τεχνολογιών αποτελούν ένα γοργά αναπτυσσόμενο πεδίο  και τα παραγόμενα δεδομένα τους βρίσκονται στο επίκεντρο της σύγχρονης διεπιστημονικής ερευνητικής δραστηριότητας.
Το Εργαστήριο είναι το πρώτο που δημιουργήθηκε στην ελληνική επικράτεια με αντικείμενό του την ανάπτυξητης έρευνας στον χώρο της Διδακτικής της Γλώσσας και των Νένω Τεχνολογιών, με έμφαση στη διεπιστημονικότητα και τη συνέργεια, όπως αυτή εκφράζεται διεθνώς.
Το Εργαστήριο LDL, εξυπηρετεί εκπαιδευτικές, ερευνητικές και διδακτικές ανάγκες σε τομείς της βασικής έρευνας και των εφαρμογών των αντικειμένων της Διδακτικής και των Εκπαιδευτικών Τεχνολογιών:
- Διδακτική της Γλώσσας και του Πολιτισμού.
- Σύγχρονες Εκπαιδευτικές Τεχνολογίες
- Διαπολιτισμικότητα και Πολυγλωσσία
- Γλώσσα, Επικοινωνία και Τεχνολογία στο σύγχρονο κοινωνικό-οικονομικό περιβάλλον.
squares-vertical.jpg

ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΜΑΣ

Image

Στόχος του Εργαστηρίου είναι να συνδυάσει μεθοδολογίες και καλές πρακτικές από διαφορετικά πεδία στο πλαίσιο κοινών έργων, που θα υποστηρίξουν τη διαχείριση δεδομένων και την παραγωγή, μελέτη, διαφύλαξη και διακίνηση κάθε είδους τεκμηρίων, υποστηρίζοντας και προωθώντας την έρευνα σε όλους τους κλάδους.

Για την επίτευξη του στόχου αυτού, επιδιώκει την ανάπτυξη και τον διαμοιρασμό τεχνικών δεξιοτήτων και την ενσωμάτωσή τους στα επιμέρους έργα, την πρόσβαση σε ειδικά λογισμικά, τη διάχυση της τεχνογνωσίας και της εμπειρίας μέσα από εργαστήρια, ομιλίες, ημερίδες και συνέδρια και κοινά έργα. Έμφαση δίνεται στη συμμετοχή των φοιτητών, ώστε να δημιουργηθεί ένας πυρήνας νέων επιστημόνων που θα στελεχώσει το αναδυόμενο πεδίο με όρους αριστείας και αποτελεσματικότητας, ενώ στο επίκεντρό του βρίσκεται ο μεθοδολογικός προβληματισμός, η αξιολόγηση υλικών και προϊόντων στο πεδίο, όπως και η δημιουργία προγραμμάτων σπουδών.

ΜΕΛΗ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ

Παναγιώτης Αρβανίτης
Παναγιώτης ΑρβανίτηςΑναπλ. Καθηγητής, Πολυμεσικές Βάσεις Δεδομένων, Ηλεκτρονικά λεξικά, Νέες Τεχνολογίες, arva@frl.auth.gr
Olivier Delhaye
Olivier DelhayeΕπικ. Καθηγητής, Μεθοδολογία της Διδασκαλίας/Εκμάθησης της Γαλλικής Γλώσσας, delhaye@frl.auth.gr
Αικατερίνη Κιγιτσιόγλου-Βλάχου
Αικατερίνη Κιγιτσιόγλου-Βλάχου(Διευθύντρια Εργαστηρίου) Αναπλ. Καθηγήτρια, Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία με αντικείμενο τη Διδακτική της γαλλικής γλώσσας, rkiyitsi@frl.auth.gr
Παναγιώτης Παναγιωτίδης
Παναγιώτης ΠαναγιωτίδηςΑναπλ. Καθηγητής, Δίκτυα και Πολυμέσα στις Επιστήμες της Γλώσσας, pana@frl.auth.gr
Βασιλική Κέλλα
Βασιλική ΚέλλαΕπικ. Καθηγήτρια, Πραγματολογία, kella@frl.auth.gr
Πηνελόπη Κρυστάλλη
Πηνελόπη ΚρυστάλληΕΔΙΠ Τομέα Γλωσσολογίας και Διδακτικής, Διδακτική της Γλώσσας, pkrystalli@frl.auth.gr
Ευαγγελία Μουσούρη
Ευαγγελία ΜουσούρηΕπικ. Καθηγήτρια, Κοινωνιογλωσσολογία με εφαρμογές στη γαλλική γλώσσα, mousouri@frl.auth.gr
Κώστας Πάγκαλος
Κώστας ΠάγκαλοςΕΤΕΠ Εργαστηρίου Διδακτικής, pagalo@frl.auth.gr

ΟΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΣ

WEB CURATING TOOLS

MULTICULTURAL ACTIVITIES

HTML & CSS

MEDIA TOOLS

DIGITAL CONTENT TOOLS

WEB EDUCATIONAL TOOLS

EDUCATIONAL TECHNOLOGY TOOLS

DIGITAL PUBLISHING TOOLS

ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Το Εργαστήριο έχει υλικοτεχνική υποδομή που κατανέμεται σε τρείς αίθουσες. Οι νησίδες Η/Υ στεγάζονται στον 2ο όροφο του παλαιού κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής και καταλαμβάνουν τις αίθουσες 308α και 308β. Η αίθουσα 308α στεγάζει υπολογιστές του Τμήματος για χρήση κατά την διάρκεια εργαστηριακών  μαθημάτων, ενώ η η αίθουσα 308β φιλοξενεί υπολογιστές για χρήση κατά την διάρκεια μαθημάτων του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών.
Σε ώρες που δεν πραγματοποιούνται μαθήματα οι άιθουσες διατίθεναι για χρήση από τους φοιτητές του Τμήματος.
Το Εργαστήριο προσπαθεί, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, να δημιουργήσει μία εξειδικευμένη βιβλιοθήκη με κατεύθυνση τις Νέες Τεχνολογίες, την Εκπαιδευτική Τεχνολογία, την ανάπτυξη διαδικτυακών εφαρμογών με χρήση πολυμέσων , κ.ά.
Τίτλοι σχετικών βιβλίων βρίσκονται στην βιβλιοθήκη του Τομέα Γλωσσολογίας/Διδακτικής του Τμήματος (αιθ. 307), η οποία διαθέτει υποδομές σύνδεσης στο Διαδίκτυο.
35 PC οργανωμένοι σε δύο αίθουσες διδασκαλίας.
2 PC Server
1 PC Backup Server
1 PC Web Server
1 Cisco Router 3600, 1 Cisco Switch 24 port, 4 3Com Switch 8 port, 1 HP Hub 16 port
2 PC υποστήριξης για το ΔΠΜΣ
2 PC γραμματειακής υποστήριξης
1 PowerMac G4 για επεξεργασία ψηφιακού Video και γραφιστικές εργασίες
3 εκτυπωτές (Δικτυακοί)
3 σαρωτές
2 Video Projector

ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
1 Σύστημα Δορυφορικής Τηλεόρασης με κάτοπτρο 2,5 μέτρων τηλεχειριζόμενο, με αναλογικό και ψηφιακό δέκτη
2 Video S-VHS και 2 Video VHS , 2 Camcorders Hi8 , 1 Camcorder DV , 1 Digital Camera , 2 TV και 2 TV monitors

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ (MULTIMEDIA)
Κάθε Η/Υ είναι εξοπλισμένος με CD/DVD drive και όλοι διαθέτουν ηχεία και μικρόφωνο επάνω στην οθόνη τους.
Image

Αν ενδιαφέρεστε να εμπλακείτε και να ασχοληθείτε με τις δράσεις του Εργαστηρίου μας

Στείλτε μας μήνυμα

LANGUAGE DIDACTIS LAB

Aristotle University of Thessaloniki,
University Campus 54124, Thessaloniki, Greece

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΝΕΑ

Please publish modules in offcanvas position.